Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Kalkaska Public Schools

  • Mallory Adams

    Special Education Preschool Teacher
  • Shauna Alexander

    Special Education
  • Jenae Arnold

    Second Grade Teacher
  • John Arnold

    Vice Principal & Athletic Director
  • Sue Asch

    Instructional Aide
  • Heather Atchinson

    Kitchen
  • Laurent & Morrell Barresi

    Student Sensory Room
  • Chelsea Bassett

    Fourth Grade Teacher
  • Wesley Bassett

    Spanish / Design Teacher
  • Jill Bauma

    TBA ISD (Condo)
  • Greg Beach

    Second Grade Teacher
  • Cari Jo Berlin

    Executive Secretary to the Superintendent
  • Kim Biehl

    Third Grade Teacher
  • Boomer & Sinnard Bittenbender

    TBA ISD Office
  • Ashley Boger

    Special Education
  • Robin Bolen

    Data Specialist
  • Alyssa Bolser

    Special Education
  • Brett Bontrager

    Seeds
  • Kara Bontrager

    GSRP Teacher
  • Ali Bridson

    Title Teacher
  • Dan Briggs

    Special Education Teacher
  • Angie Bromley

    GSRP Parapro
  • Doug Brown

    United States History
  • Tom Burkam

    Third Grade Teacher
  • Rebecca Caverley

    First Grade Teacher
  • Amanda Cherwinski

    Third Grade Teacher
  • Craig Chissus

    Band / Jazz Band
  • Craig Chissus

    Music Teacher
  • Ted Collins

    Physical Education Teacher
  • Linda Colvin

    Secretary
  • Geri Conner

    Special Education Teacher
  • Erika Corcoran

    Second Grade Teacher
  • Kim Cotton

    Science Teacher
  • Barb Crambell

    Art
  • Barb Crambell

    Art Teacher
  • Barb Crambell

    Art with Math Teacher
  • Helen Crawford

    7th / 8th Grade Mathematics
  • Monica Crawford

    Paraprofessional
  • Christal Czaplicki

    Head Cook
  • Robyn Czuk

    Secretary
  • Jessica Davenport

    Paraprofessional
  • Heather Day

    GSRP Teacher
  • Lorena Deater

    Paraprofessional
  • Anne DeVol

    Library Office
  • Anne DeVol

    Science / Technology Teacher
  • Anne DeVol

    Science / Technology Teacher
  • Alecia Dimon

    Math Teacher
  • Daryl Dimon

    Individuals and Society / Career Forward
  • Tracy Dimon

    Secretary
  • Morgan Dix

    Paraprofessional
  • Dana Dixon

    Special Education Teacher
  • Quinn Doyle

    Special Education
  • Mary Duddles

    Kindergarten / First Grade Teacher
  • Josh England

    Social Studies Teacher
  • Kristy Farrier

    First Grade Teacher
  • Charlene Finley

    Para Professional
  • Brian & Hohman, Cindy Flory

    Pathways Office
  • Steve Ford

    English / Theater Teacher
  • Kim Garrison

    Paraprofessional
  • Laura Gehman

    Principal
  • Linda Gilson

    Paraprofessional
  • Kurtis Grangood

    Social Studies
  • Benjamin Green

    English
  • Donna Guggemos

    Librarian
  • Jeremy Guggemos

    Counselor
  • Jeremy Gustafson

    Language & Literature, Career Development
  • Stephanie Gustafson

    Second Grade Teacher
  • Lajeana Hall

    Paraprofessional
  • Bryan Hawkins

    Social Studies Teacher
  • Andy Henderson

    Science / Design and STEAM
  • Cheyene Hickman

    GSRP Parapro
  • Stacey Hicks

    English
  • Angie Hillier

    Transitional Kindergarten Teacher
  • Deanna Hixson

    Physical Education
  • Deanna Hixson

    Physical Education Teacher
  • Deanna Hixson

    Physical Education Teacher
  • Gwen Hoenke

    Spanish
  • Suzanne Hoff

    First Grade Teacher
  • Jeremiah Hoover

    Language and Literature
  • Margo Jewel

    Paraprofessional
  • Bryan Karazia

    Science / Design and STEAM
  • Becky Kik

    Counselor
  • Becky Kik

    Counselor
  • Laura Kirchofer

    Kindergarten Teacher
  • Anissa Klaft

    Science
  • Stephanie Koch

    Kitchen
  • Tammy Leitow

    Paraprofessional
  • Kathy Liverance

    Fifth Grade Teacher
  • Gail Lugiewicz

    English Teacher
  • Lisa Lumsden

    Title 1 Parapro
  • Kevin Malbouef

    Principal
  • Monica Malbouef

    Art Teacher
  • Samantha Malenfant

    Kindergarten Teacher
  • Inga Marks

    English Teacher
  • Katie Martin

    Mathematics
  • Melissa Matley

    Social Studies Teacher
  • Andrew McCarty

    Fourth Grade Teacher
  • Lindsey McCarty

    Music
  • Lindsey McCarty

    Music
  • Lindsey McCarty

    Music and Movement
  • Ciara McCullough

    Guidance Counselor
  • Vicki McGlone

    Title 1 Coach
  • Pam Meeker

    Title 1 Parapro
  • Susan Michelin

    Mathematics
  • Erin Moore

    Speech Therapy
  • Taren Moses

    Student Success Advisor
  • Haley Nelson

    Instructional Aide
  • Kathy Nichols

    Special Education Parapro
  • Ray Nowak

    Instructional Aide
  • Matt Olds

    Social Studies / Biology Teacher
  • Aaron Ostrander

    English Teacher
  • Melissa Patnode

    Secretary
  • Alayna Patten

    Third Grade Teacher
  • Jenny Patton

    Food Service Director
  • Brandi Polzin

    Mathematics
  • Melanie Potvin

    GSRP Paraprofessional
  • Mathew Price

    Counselor
  • Erin Przybyla

    Kindergarten Teacher
  • Mary Deb Rabourn

    Secretary
  • Debbie Ramsey

    Cook
  • Jennifer Ray

    GSRP Preschool Teacher
  • Heather Reust

    Language and Literature Teacher
  • Cindy Reyenolds

    Library Circulation Desk
  • Julie Rodes

    First Grade Teacher
  • Alyssa Rogers

    Fourth Grade Teacher
  • Matt Rogers

    Science Teacher
  • Britany Root

    Title 1 Teacher
  • Collette Sabins

    Language and Literature Teacher
  • Lynne Scharmen

    Instructional Aide
  • Peggy Schaub

    Preschool Teacher
  • Jessica Schmidt

    GSRP Teacher
  • David Schneider

    Special Education
  • Katelynn Schneider

    Kindergarten Teacher
  • Chuck Schuba

    Physical Education / Health Teacher
  • Nathan Schumann

    Fifth Grade Teacher
  • Amy Scott

    Title 1 Parapro
  • Emilee Scott

    Athletic Secretary & District Facility Manager
  • Jeffrey Scroggins

    Business Manager
  • Kaleigh Shepard

    Communities in Schools Coordinator
  • Staci Short

    Principal
  • Amanda Smith

    Title 1 Parapro
  • Charlie Smith

    Responsibility Center
  • Kristine Stanula

    Preschool Parapro
  • Terry J. Starr

    Superintendent
  • Janet Steinhoff

    First Grade / Second Grade Teacher
  • Molly Stewart

    Instructional Aide
  • Marie Strong

    Title 1 Coach
  • Lisa Sutton

    English
  • Krystal Tinker

    GSRP Parapro
  • Samantha Tourre

    Fifth Grade Teacher
  • David Alan Tucker

    Human Resource Director
  • Saraya Uitvlugt

    Title 1 Parapro
  • Andy Urquhart

    Science Teacher
  • Michelle Utley

    Special Education Teacher
  • Brian VanAlstine

    Math Teacher
  • Michelle VanHeck

    Third Grade Teacher
  • Jill Vyverberg

    Art Teacher
  • Cassandra Wallace

    Para Professional
  • Michelle Walter

    Math Teacher
  • Sara Waterman

    Secretary
  • Dave Wednieski

    English Long Term Sub
  • Jeremy Wilkinson

    Physical Education and Health Teacher
  • Shyenne Williams

    Instructional Aide
  • Kristina Willis

    Social Studies & Reading Interventions
  • Dan Wilson

    Math
  • Kerry Wilson

    Math Teacher
  • Kelly Wodehouse

    Third / Fourth Grade Teacher
  • Sue Woodruff

    Secretary
  • Doug Wright

    Science
  • Rhonda Wurtz

    Secretary
  • Michelle Zamaites

    Fourth / Fifth Grade Teacher
  • Arica Zenner

    Principal